Atrakcje latem

Do największych atrakcji trzeba zaliczyć sam fakt, że nasz dom Gościniec Leśniczówka leży na dość dużej wysokości - 885 m.n.p.m. Takie położenie sprawia, że jest to wyśmienite miejsce na bazę wypadową dla turystów pieszych, a jeszcze lepsze dla rowerzystów. Można wybrać się zarówno w Karkonosze, jak i Góry Izerskie po stronie polskiej i czeskiej. Z Jakuszyc jest wszędzie blisko, a zarazem tak daleko, że mamy zapewniony dobry wypoczynek z dala od tłumów. Kiedy jednak zapragniemy coś zwiedzać, to już za moment mamy moc atrakcji.

Chciałbym Państwu polecić kilka takich miejsc.

Nieopodal naszego domu mamy kilka grup skalnych takich jak: Ptasie Gniazda, Babiniec, Skalna Brama, które są punktami widokowymi na Izery i Karkonosze. Będąc w tych miejscach, odkryjemy na nowo tak dobrze znane krajobrazy zupełnie z nowej perspektywy. Jeżeli ktoś nie widział torfowiska, to jest taka możliwość, albowiem około 100-200 m od nas jest najbliższe. W pobliżu, bo około 6 km od nas jest nieczynna kopalnia kwarcu "Stanisław", najwyżej położona kopalnia odkrywkowa w Europie, z której możemy podziwiać wspaniały widok na pasmo Karkonoszy.

Jeżeli komuś jeszcze mało, to można zapuścić się na czeską stronę, gdzie czekają na nas nowe przygody. Gdyby i tego było mało, to warto wsiąść w samochód i ruszyć do Czeskiego Raju lub Pragi. Jeśli chodzi o Czeski Raj, to jest to piękna kraina pełna skalnych miast - tak nazywają Czesi grupy skalne oraz ruiny średniowiecznych zamków obronnych malowniczo położonych na szczytach gór. Do tych pierwszych możemy zaliczyć Prahowskie Skały, Male Skały, Hrube Skały. Jeśli chodzi o zamki, można by długo wymieniać. Ograniczę się do kilku, a mianowicie: Troski, Frydstejn, Panteon oraz zamki muzea: Kost, Frydlant. Ten ostatni, to wspaniale zachowany zamek z XIII wieku, gdzie jest 65 sal udostępnionych zwiedzającym z wieloma ciekawymi ekspozycjami. Między innymi możemy podziwiać: zabytkowe fajki, broń od Husytów do XIX wieku, pokój dziecinny z dziewiętnastowiecznym wyposażeniem.

Jeżeli chodzi o Pragę, nie można nie zobaczyć tego pięknego miasta, będąc tak blisko, bo około 150 kilometrów. Mógłbym jeszcze długo pisać, ale myślę, że tyle wystarczy, aby zachęcić Państwa do przyjazdu w nasze piękne strony.